Atrakcje turystyczne

Pobierz przewodnik po przepięknej okolicy Radkowa.

Dobry wypoczynek w Radkowie to okazja do poznania pięknych miejsc w naszej okolicy. Zapraszamy!

Ziemia kłodzka, oddzielona od Śląska i Czech pasmami Sudetów, znajduje się przy pd-zach. granicy Polski. Tereny te mają wiele do zaoferowania: malownicze górskie krajobrazy, łagodny klimat, nieskazitelne czyste powietrze, wielkie bogactwo - lecznicze źródła. Na każdym kroku spotyka się tu ciekawe budowle świeckie i sakralne, unikatowe muzea i miejsca odwiedzane niegdyś przez sławnych ludzi. Wspaniałe zakątki, liczne i atrakcyjne trasy spacerowe i rowerowe, szlaki turystyczne, urozmaicone ofertą kulturalną, wspaniałe warunki do uprawiania sportów letnich i zimowych. Znajdują się tutaj liczne sanatoria, domy wczasowe, pensjonaty, hotele, schroniska, kawiarnie i restauracje, baseny, zalewy, korty, boiska sportowe, kina teatry i sale koncertowe.

Tuż obok hoteliku znajduje się zabytkowy młyn wodny. Młyn został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku z dobrze zachowaną czteropoziomową konstrukcją i oryginalnym wyposażeniem. Budynek, z zewnątrz murowany, wewnątrz posiada konstrukcję drewnianą. Koło wodne ma średnicę 4 m i moc 8 KM, które może być wspomagane dodatkowo silnikiem elektrycznym o mocy 12 KM. Młyn jest udostępniony zwiedzającym codziennie w godzinach od 9 do 20. Więcej informacji o młynie znajdą Państwo pod adresem www.stolowe.pl

Wambierzyce - wierwsze wzmianki o kościele pojawiają się w 1418 r. Do bazyliki prowadzą monumentalne, szerokie schody kamienne składające się z 33 stopni co nawiązuje do wieku Chrystusa oraz piętnastu dodatkowych stopni, które symbolizują wiek Maryi w jakim urodziła Jezusa. Fasada Kościoła posiada bogate dekoracje składające się z wielu figur przedstawiających świętych oraz w górnej części ze sceny koronacji Maryi przez Trójcę Świętą, pod którą znajduje się herb cesarstwa Habsburgów. Elewacja kościoła jest iluminowana rzędami żarówek umieszczonych wzdłuż gzymsów i krawędzi. Wewnątrz kościoła znajduje się bardzo bogate i cenne wyposażenie barokowe. W ołtarzu głównym z 1720 r. umieszczona jest gotycka figurka MB z Dzieciątkiem, zwana Wambierzycką z 2 połowy XIV w. Szczególnie cennym elementem wyposażenia jest barokowa ambona z 1723 r., ołtarze boczne, a także rzeźbione ławy i grupa Ukrzyżowania.

Kalwaria wambierzycka - uzyskała swoją nazwę gdy ówczesny właściciel Wambierzyc Daniel von Osterberg przystąpił w latach 1683-1709 do realizacji olbrzymiego założenia pielgrzymkowego. Rozpoczęto je od wytyczenia ścieżek pątniczych na wzgórzu Kalwarii i sąsiednich. Kalwarię realizowali artyści czescy. Realizacja Kalwarii połączona była z przebudową całej miejscowości. W latach 1769-77 wzniesiono monumentalne schody stanowiące oś całego założenia. Większość kaplic istniejących obecnie pochodzi z czasów przebudowy w XVIII/XIX w. natomiast figury w kaplicach i reszta wystroju pochodzi w większości z XIX i XX w. W efekcie prac prowadzonych w Wambierzycach powstało jedno z największych w Europie założeń kalwaryjnych obejmujące ok. 150 kaplic i stacji.

Będąc w Wambierzycach nie sposób pominąć ruchomej szopkiJej twórcą był mieszkaniec Wambierzyc Longinus Wittig. W czasie 28 lat do 1882 r. wyrzeźbił ogromny zespół około 800 figurek z drewna lipowego, z których ok. 300 poruszanych jest mechanizmem zbliżonym do zegarowego. Twórcą mechanizmu był również Wittig, z zawodu ślusarz. Bardzo rozbudowana jest dekoracja architektoniczna szopki, przypominająca okoliczny krajobraz. Oprócz scen i postaci biblijnych w szopce są sceny i figurki typowe dla okolic Wambierzyc w XIX w. w tym scena z kopalni węgla kamiennego.

Szczeliniec Wielki - to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Spękanie ławicy piaskowców ciosowych utworzyło największe w kraju "skalne miasto" złozone z ogromnej ilości oryginalnie ukształtowanych skał i skałek. Obszar ten jest ograniczony ze wszystkich stron kilkudziesięciometrowej wysokości murami skalnymi, bogato urzeźbionymi i spękanymi. Znajdują się tu najbardzie znane skały: najwyższy Fotel Pradziada będący kulminacją masywu, Wielbłąd, Kaczęta, Głowa księżniczki Emilii. W pn. części dolnego poziomu, blisko krawędzi stoliwa znajdują się najgłębsze i najciekawsze szczeliny z Diabelską Kuchnią i Piekiełkiem. Z punktów widokowych znajdujących się w rezerwacie roztaczają się wspaniałe widoki obejmujące większość pasm górskich polskich i czeskich Sudetów. Na szczyt Szczelińca prowadzą liczące 680 stopni kamienne schody. Zbudowane zostały one na przełomie XVIII i XIX w. przez Franciszka Pabla i z pewnymi przeróbkami służą zwiedzaniu do dziś.

Błędne Skały - Rezerwat krajobrazowy o powierzchni 21,14 ha, który tworzy ławica piaskowców ciosowych zalegająca na wysokości 852 m. Cała ławica spękana jest siecią regularnych, szeroko rozwartych szczelin, osiągających głebokość 6-8 m. Tworzą one malowniczy labirynt skalny powstały na skutek procesów wietrzeniowych i erozyjnych. W wyniku tych procesów powstało "skalne miasto" z wąskimi uliczkami. Występują tu piękne, dobrze wykształcone formy skalnych stołów, baszt, grzybów, tuneli, z których wiele ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!

Adršpach - podobnie jak Broumovskie Skały to formacje skalne podobne do Szczelińca Wielkiego. Szczególną atrakcją Adršpaskich Skał jest malownicze jeziorko długie na pół kilometra i szerokie na 20 m wypełnione wodami rzeki Metuje. Atrakcją dla turystów jest przejażdżka łodzią po tym jeziorku. Jeziorko kończy się sztucznym wodospadem. Będąc w samym miasteczku Adršpach warto zwiedzić renesansowy Zamek Adršpachski z zbudowany w latach 1577-1580 dzięki fundacji Adama Bohdaneckego z Hodkova. W XIX wieku zamek został przebudowany i jego ostateczny wygląd pochodzi z 1825 roku. Dojazd do Adršpachu poprzez przejście graniczne w Tłumaczowie. Rowerzystów i wytrwałych piechurów zapraszamy do przejścia Radków-Božanov (oznaczony szlak rowerowy spod kościoła św. Andrzeja Boboli w Radkowie w kierunku Skibina)

Radków i miejscowy zalew. Zalew Radkowski, to położony malowniczo u podnóża Szczelińca Wielkiego akwen wodny pełniący w sezonie letnim funkcje rekreacyjne. Można tu wypożyczyć kajak, czy rower wodny. Otwarte jest również kąpielisko. Zalew jest też punktem węzłowym dla szlaków turystycznych wychodzących w stronę Gór Stołowych. W samym Radkowie wartym obejrzenia jest renesansowy ratusz z 1545 r., neobarokowo-secesyjny kościół św. Andrzeja Boboli z 1905-1909 z ewangelickim wyposażeniem i wystrojem wnętrza, i oczywicie zabytkowy młyn z przełomu XIX i XX wieku.

Kaplica Czaszek w Czermnej - jest to kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono prawdziwymi czaszkami i kośćmi. Znajduje się tutaj 3 tysiące czaszek, a dalsze 21 tysięcy jest w krypcie pod kaplicą. Ciekawsze okazy czaszek, ongiś leżące na ołtarzu, umieszczono w szklanej gablocie. Znajdują się tam czaszka ks. Tomaska (zmarłego w 1804, umieszczona tam zgodnie z jego ostatnią wolą), grabarza Langera, wójta Czermnej i jego żony. Obok leżą przedzurawione czaszki dwóch żołnierzy zabitych bronią białą, kość udowa wysokiego (ok.2 m) Szweda i charakterystycznie zbudowana Tatara, a także czaszki ze zmianami chorobowymi i źle zrośnięte kości kończyn. Wśród piszczeli, czaszek, ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie rzeźby aniołów: jeden z trąbą (pod nim napis: "Powstańcie z martwych"), drugi z wagą (z napisem: "Pójdźcie pod sąd"), na środku ołtarz z barokowym krzyżem.

Muzeum żaby w Kudowie Zdrój - w roku 2002 zostało otwarte pierwsze w Polsce Muzeum Żaby, które znajduje się przy Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Celem utworzenia tego nietypowego muzeum było wyeksponowanie przedmiotów codziennego użytku wiążących się w sposób pośredni lub bezpośredni z wizerunkiem płazów a w szczególności żab. Jednocześnie prezentowane eksponaty mają na celu przybliżenie idei ochrony płazów oraz działań jakie w tym celu zostały podjęte lub będą podejmowane. Muzeum posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów. Z uwagi na ciągłe powiększanie kolekcji, prosimy wszystkich zainteresowanych o przekazywanie kolejnych przedmiotów z wizerunkiem żaby, które staną się eksponatami w naszym muzeum.

Muzeum bajek w Kudowie Zdrój - intencją muzeum jest ocalenie od zapomnienia i uświadomienie wszystkim jaką ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa zabawka. W Bajce zobaczymy zabawki z XIX i XX wieku, między innymi zabawki z drewna, gliny, porcelany, żeliwa, blachy, cyny, itp. Zabawki ludowe, pamiątkarskie, obrzędowe, teatralne oraz zabawki dla dorosłych - z pozytywką. Eksponaty prezentowane są w specjalnych gablotach, których wnętrza zostały zaprojektowane i wykonane przez plastyków Hannę i Małgorzatę Kopytko oraz scenografa Monikę Lucińską.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój - w salach budynku głównego papierni prezentujemy historię papieru i papiernictwa na świecie, w Polsce i na Śląsku. Uzupełnieniem głównych tematów ekspozycji są wątki ściśle związane z historią papiernictwa dotyczące materiałów pisarskich poprzedzających wynalazek papieru, techniki drukarskiej oraz wyrobów papierowych. W przyziemiu papierni odbywa się pokazowa rękodzielnicza produkcja papieru, prowadzona w oparciu o zrekonstruowane i historyczne urządzenia pozyskane z modernizowanych fabryk papieru. Pokryte polichromią sale pierwszej kondygnacji strychowej udostępnione są zwiedzającym podczas wystaw czasowych. W pawilonie na dziedzińcu muzealnym prezentowana jest wystawa nt historii drukarstwa.

Twierdza kłodzka i labirynty - w X wieku, w miejscu dzisiejszej twierdzy, istniał gród, który często niszczony i odbudowywany, z czasem staje się potężnym zamkiem. Zamek w czasie wojny 30-letniej zostaje poważnie zniszczony. Na jego ruinach Austriacy budują fortyfikacyjne. Fortyfikacje wzniesione przez Austriaków rozbudowuje zwycięzca wojen śląskich król pruski Fryderyk II. W końcu XVIII wieku twierdza otrzymuje dzisiejszy kształt. Od tej pory twierdza służyła jako koszary i więzienie. W okresie II-giej wojny światowej twierdza jest więzieniem dla jeńców wojennych, a od lipca 1944r. do maja 1945r. zakładem zbrojeniowym firmy AEG - produkującym nadajniki i odbiorniki radiowe dla łodzi podwodnych i rakietowych pocisków V1 i V2. Po wojnie mieszczą się tutaj magazyny wojskowe, które ulegają w latach 1956-58 likwidacji.

Kopalnia złota w Złotym Stoku - Trasa turystyczna została wytyczona w dwóch historycznych sztolniach: "Sztolni Gertrudy" i "Sztolni Czarnej Górnej". Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika w grupach liczących nie więcej niż 40 osób. Należy zaopatrzyć się w ciepłe ubiory, ponieważ temperatura w kopalni jest stała i wynosi przez cały rok 7° C. Część chodników możemy zobaczyć tylko z łodzi, gdyż zostały one zalane wodą na skutek wybudowania tu tamy. W części sztolni udostępnionej do zwiedzania znajdziemy m.in. bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku. W bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, wyeksponowano dawne narzędzia górnicze (znalezione w kopalni) i hutnicze (m.in.: piec muflowy, w którym wytapiano złoto).

Walim i Osówka (zespoły podziemnych wyrobisk) - U schyłku II wojny światowej Niemcy hitlerowskie przeniosły produkcję zbrojeniową do podziemnych wyrobisk z uwagi na niszczące naloty alianckie. Wszystkie 6 wyrobisk jest położonych dokładnie na tej samej poziomicy. Skala prac jest gigantyczna. Niektóre komory pomieścić mogą domy jednorodzinne. Można prześledzić postęp prac - odcinki wybetonowane, odcinki w trakcie betonowania oraz surowe wyrobiska w litej skale. Wyrobiska zabezpieczono dla turystów blaszanymi dachami i siatkmi. Są one oświetlone i zwiedza się je w pozycji pionowej. Dla turystów dostępne są obecnie dwa kompleksy: "Walim" przy szosie z Walimia na Przełęcz Sokolą oraz "Osówka".

Kletno - Jaskinia Niedźwiedzia - znajduje się w Masywie Śnieżnika na Ziemi Kłodzkiej, powyżej wsi Kletno, na wysokości ok. 800 m. Jest to najdłuższa jaskinia Sudetów - liczy około 2500 m korytarzy. Znaleziono tu olbrzymie ilości kości zwierząt, w większości gatunków już wymarłych. Od licznych kości niedźwiedzia jaskiniowego wzięła swoją nazwę. To aktualnie 13 co do długości polska jaskinia. W roku 1983 część korytarzy udostępniono dla turystów. Na trasie o długości ok. 350 m wykonano oświetlone wygodne chodniki i schody. Szczególnie piękna jest Sala Pałacowa - można zobaczyć stalaktyty, stalagmity, misy martwicowe, kaskady, draperie i inne formy jaskiniowe. Grota powstała w pięknych białych marmurach, ale nacieki mają wiele barw od bieli po odcienia czekoladowe.